x

Test Hizmeti

“Yazılım Testi” temel olarak elde edilen ürünün beklenen kalitede olduğunu belirlemek, değilse istenilen kaliteye ulaştırılmasını sağlamak için belirli kurallar ve yöntemlerle yürütülen bir süreçtir.

Testler, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün her aşamasında yapılır ve bir sonraki aşama için gerek duyulan kalite kıstaslarına erişilmiş olduğunun garantisini verir.

Test Neden Gerekli?

Yazılım projelerinde çıkan hatalar ne kadar geç fark edilirlerse o kadar yüksek maliyetlere yol açarlar. Yazılım geliştirme yaşam döngüsünün ilk aşamalarında yapılan testlerle ortaya çıkan hatalar projeye efor maliyeti olarak yansır, son aşamalarında ortaya çıkartılan hatalar ise müşterinin bilgisi dahilinde olabileceği için hem yüksek maliyetli hem de itibar zedeleyici bir şekil alabilir.

Test maliyetleri hataların projede tespit edildiği aşamaya bağlı olarak çok değişkenlik göstermektedir. Önemli olan hataları yazılım geliştirme yaşam döngüsünün ilk adımlarından başlayarak gidermeye yönelik test aşamaları ile yürütmek, yönetmek ve raporlamaktır. Bu şekilde amaçlanan kalite ve standart seviyesine ulaşmak ve süreçleri iyileştirmek mümkündür.


Servis Seviyesi Koşulları - SLA

Kullanıcı kabul testi eforunun tüm proje eforu içinde %15’den aşağıda olması, hata yoğunluğunun kritik (%2) ve genel (%15) olarak belirlenen değerlerde kalması sağlanacaktır.


Hangi Sektörlerde Önem Kazanıyor?

Riskin ve rekabetin fazla olduğu telekom ve finans sektörleri başta olmak üzere kaliteye önem veren ve yazılım geliştiren veya geliştirten tüm firmalar için hayati bir öneme sahiptir.

“Mirsis, CMMI standartlarını referans alarak oluşturduğu Test Yönetim Süreci ile yazılımların test aşamalarını yönetmekte ve konusunda yetkin test uzmanlarından oluşturduğu ekipler ile hem kendi iç projelerini test etmekte hem de müşterilerinde proje bazlı outsource modeli temelinde test hizmeti vermektedir.”


Test Hizmetlerine Genel Bakış

Yazılım testi, temel olarak elde edilen ürünün beklenen kalitede olduğunu belirlemek, değilse istenilen kaliteye ulaştırılmasını sağlamak için kullanılan bir süreçtir.

Test konusuna göre, Fonksiyonel Testler, Kullanılırlık Testi, Sağlamlık Testi, Performans Testi, Yük Testi, Güvenlik Testi, Stres Testi gibi test çeşitlerinden uygun olan test tiplerinin seçilmesi, seçilen test tiplerinin hangi ortamda, ne zaman ve kimler tarafından test edileceği bilgisinin plana ilave edilmesi ile strateji belirleme çalışmaları tamamlanır.

Yazılım geliştirme yaşam döngüsünün her bir fazına karşılık gelen bir test fazı da bulunmaktadır. Testler de bu döngüye uygun olarak her aşamada yapılır ve bir sonraki aşama için gerek duyulan kalite kıstaslarına erişilmiş olduğunun garantisi verilir.

Mirsis, müşterilerinin geliştirmeyi planladığı uygulamalarda çıkan test ihtiyaçlarını yazılım geliştirme yaşam döngüsünün, yazılımcıların yapmak zorunda olduğu birim testleri dışındaki her aşamasında uygulanabilir test aktiviteleri ile destekler. Sunulan test hizmetleri bir bütün olarak veya mantıksal bütünlük gösteren paketler halinde sunulur.

 

Test Yönetim Süreci ve Kavramları

Test süreci yazılım yaşam döngüsünün analiz aşamasında başlar, beklentileri karşılayacak kapsamda ürünün veya uygulamanın müşteri onayına sunulmasına kadar devam eder. Test Yönetim Hizmeti, aşağıda belirtilen süreç adımlar kapsamında yerine getirilir.

Test Stratejisi Belirleme ve Planlama Aşaması: Test stratejisi bir ürünün nasıl test edileceğinin resmi olarak tanımlanmasıdır. İhtiyaç duyulan bütün test tipleri ve seviyeleri öncelikli olarak belirlenir.

Test Analiz ve Geliştirme Aşaması: Planlamada belirlenen test amaçları, belirlenen gereksinimler de göz önüne alınarak testin analizi ve gerçekleştirilmesi için gerekli geliştirme aşamaları işletilir.

Test Gerçekleştirme Aşaması: Onaylı Analiz dokümanı ve teknik tasarım dokümanı incelenerek test geliştirme aşamasında edinilen bilgiler ve oluşturulan platformlarda, gereksinimler test senaryoları ve test case’lere dönüştürülür ve testler işletilmeye başlar.

Test Sürecinin Kapatılması: Sonlandırılan testlerin sonuçları birleştirilerek test projesinin kapatılma kararı verilir. Kapatılan testlere ilişkin dokumanlar ve test çıktıları benzer konularda yapılacak testlerde kullanılmak üzere arşivlenir.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.